Chcesz zadbać o rozwój motoryki małej swojego dziecka? To bardzo ważne, aby stymulować dłonie maluszka od najmłodszych lat – efekty zauważysz, gdy Twoja pociecha zacznie rysować i pisać pierwsze literki. Wyćwiczona precyzja pozwoli w pełni kontrolować prowadzenie linii kredką, dlatego warto zainwestować w rozwój manualny już w wieku niemowlęcym. Poznaj inspiracje na atrakcyjne zabawki dla najmłodszych!

Czym jest mała motoryka i jak ją stymulować?

Mówiąc najogólniej – to sprawność dłoni i palców. Obejmuje umiejętność:

  • chwytania coraz mniejszych elementów,
  • łączenia drobnych części w całość,
  • prawidłowego trzymania przyrządów plastycznych,
  • wykonywania prostych czynności codziennych, takich jak zapinanie guzików czy zawiązywanie sznurowadeł.

Jeśli zależy Ci, aby Twoje dziecko nie miało z tym problemów, postaw na stymulowanie zdolności manualnych od pierwszych miesięcy jego życia. Jak możesz to zrobić?

Pomogą Ci w tym zabawki dla dzieci. Istnieje szereg propozycji, dzięki którym w atrakcyjny sposób spędzicie wspólnie czas, a pozytywnym skutkiem tego stanie się coraz lepiej funkcjonująca motoryka mała.

Jakie zabawki dziecięce mogą wspierać rozwój manualny?

Sprawdzą się wszystkie te, które wymagają bezpośredniego dotykania przedmiotów i manipulowania małymi rączkami. Co warto wybrać w wieku niemowlęcym?

Ciastolina
Powinna być wyprodukowana z bezpiecznych surowców, pozbawiona sztucznych barwników, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną wrażliwej skóry malca. Różnobarwna masa to niezwykła atrakcja dla najmłodszych. Dziecko może dowolnie ją ugniatać, podejmować próby formowania określonych kształtów i budować proste figury. Taka aktywność stymuluje dłonie, pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną i jest szczególnie polecana maluszkom z tendencjami do nadwrażliwości dotykowej.

Farby
Na początku postaw na produkty przeznaczone do malowania palcami. Twoja pociecha może bez obaw zanurzyć w nich dłonie i odbijać je na kartce lub prowadzić proste linie czy eksperymentować ze wzorami.

Piasek kinetyczny
Jego niewątpliwą zaletą jest niebrudzenie skóry i łatwość sprzątania. W przeciwieństwie do tradycyjnego piasku, jaki spotkasz na placu zabaw, kinetyczny wykorzystasz w domu bez martwienia się o bałagan. Specyficzne właściwości produktu sprawiają, że nie rozsypuje się on po dywanie i ułatwia formowanie bez dodatku wody. Występuje w przeróżnych kolorach, dlatego stanowi świetną atrakcję dla niemowlaków.

Przeplatanki
To przeważnie drewniane zabawki dziecięce obejmujące konstrukcję z koralikami do przesuwania. Zadaniem malucha jest chwycenie klocka i przesunięcie go po wygiętym torze. Taka aktywność nie tylko kształtuje prawidłowy rozwój manualny, lecz także stymuluje koordynację wzrokowo-ruchową.

Klocki
Na początek wybierz proste i lekkie elementy, które można ustawiać na sobie lub łączyć. Układanie wieży czy tworzenie pierwszych budowli sprzyja stymulowaniu dłoni i zmusza do precyzji.

Zabawki plastyczne dla dzieci – postaw na kreatywność

Niezależnie od wieku, dzieci uwielbiają tworzyć, zwłaszcza gdy efekt ich działań spotyka się z zachwytem rodziców. Rozwój motoryki małej wspierają również takie aktywności jak rysowanie, lepienie z plasteliny czy wyklejanie. Chcąc zniwelować ilość zużytych kartek i być bardziej eko, postaw na ścieralną tablicę lub matę podłogową! To świetne rozwiązanie dla dzieci, które uwielbiają oddawać się twórczej aktywności. Wystarczy przetrzeć powierzchnię gąbeczką, aby była gotowa do ponownego użycia. Taki produkt rozłożysz na dywanie lub powiesisz na ścianie, dając maluchowi nieograniczone pole do eksperymentowania.

Ciekawą propozycją są też wszelkiego rodzaju stempelki i pieczątki. Z łatwością wykonasz takie zabawki samodzielnie! Wystarczy kilka ziemniaków i ostry nożyk, aby wyciąć proste kształty – dziecko zanurzy je w farbie i odbije na kartce papieru. Zależy Ci na skomplikowanych formach i zachwycających wzorach? Kup zestaw stempelków do odbijania, a Twoja pociecha będzie zachwycona.

Wspieraj rozwój manualny malucha na co dzień

– zaproszenie malucha do udziału w lepieniu ciasta, pozwolenie mu na pobrudzenie dłoni w błocie na plaży lub w piaskownicy na placu zabaw. Komplet akcesoriów do piasku zachęci Twoją pociechę do budowania zamków i robienia wykopów – czynności te wymagają precyzji, połączysz zatem przyjemne z pożytecznym.

Na rozwój manualny świetnie oddziałuje też kontakt z wodą – codzienna kąpiel stanie się pretekstem do stymulowania małych rączek. Podaruj dziecku gumowe zabawki do wanny, które można chwytać, ściskać i zanurzać.

Podsumowanie

Szukasz pomysłu na zabawy manualne dla dzieci? Jest mnóstwo sposobów na wparcie rozwoju motoryki małej – z powyższymi zabawkami zrobisz to w atrakcyjnej i przyjemnej formie. Proste akcesoria wystarczą, aby każdego dnia rączki mogły ćwiczyć precyzję i stawać się gotowymi do bardziej zaawansowanych czynności.