Poszukujesz sposobu na zachęcenie dziecka do kąpieli? Chcesz umilić mu czas spędzany w wannie? Świetnym pomysłem są zabawki do wody – to atrakcyjne gadżety, które przeniosą malucha w świat wyobraźni i nakłonią do codziennego mycia. Zobacz, jakie akcesoria do kąpieli dla dzieci opłaca się wybrać.

Jakie warto mieć zabawki do kąpieli dla dziecka?

Jednymi z najpopularniejszych są gumowe kaczuszki, piłeczki i zabawki do wanny przedstawiające przeróżne zwierzątka. To miękkie produkty wykonane z bezpiecznych materiałów i spełniające normy jakości dostosowane do niemowlaków. Maluch może je zgniatać, zanurzać, a także – dzięki niewielkim otworom – napełniać wodą i tworzyć fontanny. Różnorodność kolorów i wzorów pozwala puścić wodze fantazji i kreować ciekawe historie gumowych bohaterów – czas spędzany w wannie płynie radośnie, a kąpiel staje się świetną przygodą.

Jak zabawki do kąpieli wpływają na rozwój dziecka?

Poza zachęceniem do mycia stanowią okazję do stymulowania wielu sfer funkcjonowania. Korzystnie oddziałują na:

  • małą motorykę – chwytanie, zgniatanie, przekładanie między rączkami, zanurzanie pod wodą to czynności wspierające zdolności manualne niemowlaka. Wykonując je, dziecko ćwiczy palce i dłonie, zyskując coraz większą precyzję ruchów,
  • zmysł dotyku – miękkie i gumowe zabawki do wanny stymulują dłonie, a jeśli napełnisz je wodą i będziesz polewać malca delikatnym strumieniem, dostarczysz jego skórze ciekawych doznań, co wpłynie na rozwój integracji sensorycznej,
  • świadomość podstawowych zjawisk fizycznych – choć brzmi to dość poważnie, to jest to prawda! Wykorzystanie zabawek do kąpieli daje szansę na zapoznanie się z najważniejszymi pojęciami i skojarzenie prostych zależności (pusta kaczuszka jest lekka i unosi się na wodzie, napełniona wodą robi się cięższa i opada na dno).

Zabawki do wanny dla najmłodszych – na to zwróć uwagę!

Wybierając zabawki do kąpieli dla dzieci, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsze z nich to:

  • wykonanie z bezpiecznych materiałów – sprawdź atesty potwierdzające możliwość użytkowania produktów przez małe dzieci,
  • brak małych elementów, które mogłyby odpaść i zostać połknięte przez niemowlaka – najlepiej, gdy budowa zabawek do wanny jest jak najprostsza,
  • funkcjonalność – gadżety do kąpieli to nie tylko gumowe kaczuszki, lecz także wiele innych, zapewniających możliwość eksperymentowania. W asortymencie dla najmłodszych znajdziesz pistolety wodne, wędki do łowienia kolorowych rybek, akcesoria dźwiękowe, które po zetknięciu z wodą zaczynają grać!

Wodoodporne zabawki edukacyjne do kąpieli

Chcąc przemycić do przyjemnej aktywności nieco wartości edukacyjnych, postaw na książeczki – miękkie i niepodatne na działanie wody, przetrwają niejedną kąpiel. Maluch może przeglądać atrakcyjne obrazki i słuchać tworzonych przez Ciebie ciekawych historyjek. Wybierz tematykę zgodnie z zainteresowaniami dziecka i wiadomościami, jakie chcesz, aby przyswoiło. Podczas zabawy książeczkami w ciepłej kąpieli niemowlak wypowiada pierwsze słowa, poznaje kolory i kształty oraz nazwy zwierząt lub przedmiotów z najbliższego otoczenia.

Inspirującą alternatywą mogą okazać się też wodoodporne karty do gry w Memory (https://www.toy4joy.pl/Shuffle-Aqua-do-kapieli-Cars-p446). Znajdź produkty, które unoszą się na wodzie lub przyczepiają się do ścianki wanny, a Twoje dziecko będzie zachwycone!

Zabawki do wody – nie tylko do wanny

Choć ciepła kąpiel w wannie z przyjemną pianką z mydła to świetna propozycja na wieczór, nie zapominaj o innych atrakcjach, jakie możesz zapewnić maluchowi dzięki zabawkom do wody. Tryskawka robiąca fontannę sprawdzi się podczas wakacji nad morzem lub jeziorem, z kolei kolorowe kubeczki dziecko wykorzysta również do zabawy w dmuchanym baseniku. Zestaw wielobarwnych pojemników posłuży do układania piramid, liczenia i nauki kolorów, ćwiczenia precyzji ruchów podczas przelewania wody, a nawet tworzenia babek z piasku!

Kiedy warto kupić zabawki do kąpieli dla dzieci?

Pierwsze kąpiele noworodka wiążą się przeważnie z dużym stresem, zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Nic więc dziwnego, że początkowo nie myślisz o zabawie, a zależy Ci na sprawnym i szybkim umyciu maluszka. Kupno zabawek do wanny ma sens, gdy niemowlak zaczyna samodzielnie siedzieć i jest w stanie utrzymać równowagę – około 7 miesiąca życia. Ponadto warto zaopatrzyć się w atrakcyjne produkty, jeśli:

  • dziecko nie lubi wody – płacze podczas kąpieli i niechętnie w niej uczestniczy, przez co cała procedura staje się trudna dla rodziców,
  • zależy Ci, aby Twoja pociecha oswajała się z wodą i spędzała w niej więcej czasu – kolorowe zabawki zachęcą ją do tego,
  • chcesz urozmaicić codzienną kąpiel – różnorodność gadżetów sprzyja wesołej aktywności w wannie.

Podsumowanie

Interesujące akcesoria dla dzieci do zabawy w wodzie stanowią świetny pretekst do stymulowania zmysłów malca, pobudzania rozwoju poznawczego, kreatywności i eksplorowania otaczającego świata. Zabawki do kąpieli sprawdzą się nie tylko w wannie, ale również podczas wyjazdów wakacyjnych, a nawet w przydomowym basenie. Wybierz ciekawe produkty dla maluszka i cieszcie się wspólnymi chwilami każdego dnia!