Zakup roweru dla dziecka to niełatwe wyzwanie. Musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów, od których zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo małego rowerzysty. Pierwszym wyborem – dedykowanym już niemowlakom – są przeważnie jeździki dziecięce. Bez trudu można na nich utrzymać równowagę i poznać podstawy wprawiania pojazdu w ruch. W dalszej kolejności maluchy przesiadają się na rower biegowy lub trójkołowy, a następnie na klasyczny jednoślad z pedałami. Dowiedz się, jak dobrać idealny model do wzrostu Twojej pociechy i dlaczego warto wpajać dziecku miłość do jazdy od najmłodszych lat!

Zabawki dziecięce – jeździki i rowerki dla maluchów

Aby już od pierwszych lat życia zaznajomić swoją pociechę z jazdą na rowerze, podaruj jej jeździk dziecięcy. Taki pojazd ma stabilne i szerokie koła oraz wygodne siedzisko z oparciem – maluch siedzi na nim pewnie i bez ryzyka zsunięcia się czy upadku. Konstrukcja jest lekka i solidna, a co za tym idzie, wytrzymała, dlatego przetrwa niekoniecznie łagodne traktowanie i wiele godzin intensywnej zabawy. Ciekawą propozycją są jeździki drewniane, malowane w bajeczne barwy i wzory zachwycające każdego malca.

Sprytne rozwiązanie to jeździk dziecięcy 2w1. Na początku służy on jako pojazd trójkołowy i korzysta z niego nawet roczny maluch. Wyposażenie w dwa koła z tyłu skutecznie stabilizuje całość i nie wymaga od dziecka wysiłku fizycznego do utrzymania rowerka w pionie. Może ono skupić się na wprawianiu go w ruch, co również jest bardzo proste – wystarczy odpychać się nóżkami! Pomocne będą też zjazdy z niewielkich wzniesień. To sposób na ćwiczenie utrzymywania równowagi, kierowania i hamowania. Na podstawie takiej zabawki dla dzieci maluch zauważa zasadę jeżdżenia, którą później wykorzysta. Dzięki opcji zdemontowania jednego kółka szybko przerobisz jeździk w rower biegowy. Zyskujesz zatem pojazd na dłuższy czas – to opłacalna inwestycja.

Biegowy rower dziecięcy – jak wybrać rozmiar?

Przejście z zabawki trójkołowej, jaką jest jeździk, na rowerek biegowy, to spektakularne wydarzenie w rozwoju dziecka. Dlatego tak ważny staje się dobór odpowiedniego rozmiaru pojazdu oraz innych parametrów zapewniających komfort jazdy. Na co zwracać uwagę, sprawdzając wymiary? Najlepiej udać się z malcem na zakupy i dokonać wstępnych przymiarek, a także podjąć pierwszą próbę przejechania niewielkiego odcinka. Tylko wtedy zyskasz pewność, że kupujesz idealny model. Pamiętaj o kilku istotnych zasadach – dziecko powinno:

 • wygodnie siedzieć na siodełku – nie może stale się z niego zsuwać,
 • swobodnie dosięgać nóżkami do podłoża – nogi muszą być proste, bez nadmiernego zgięcia w kolanach, ale jednocześnie z całą stopą opartą o ziemię,
 • bez trudu prowadzić rowerek – musi on być lekki, aby malec z łatwością wykonywał podstawowe manewry, nie wkładając w to dużego wysiłku,
 • trzymać kierownicę bez nadmiernego napięcia – najlepiej, gdy rączki spoczywają na uchwytach, a dziecko jednocześnie przyjmuje swobodną i rozluźnioną pozycję ciała. Wtedy masz gwarancję, że rozmiar rowerka jest doskonale dobrany.

Rowerek biegowy – co poza rozmiarem ma znaczenie?

Istnieje kilka parametrów decydujących o komforcie i bezpieczeństwie jazdy na rowerze biegowym. To nie tylko rozmiar, lecz także:

 • możliwość regulacji wysokości siodełka – jest ważna z uwagi na to, że dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego lepiej kupić pojazd na dłuższy czas, który dostosujesz do wzrostu malca,
 • niska waga – lekki rowerek z łatwością przyniesiesz do domu, gdy Twoja pociecha zmęczy się jazdą,
 • koła z amortyzacją – dzięki nim wyboje i kamienie nie będą utrudniały zabawy, a dziecko nie odczuje nieprzyjemnych wstrząsów.

Rower z pedałami – kolejny etap w rozwoju fizycznym dziecka

Gdy malec dorasta, rowerek biegowy przestaje być atrakcyjny – niektóre dzieci rezygnują z niego już w wieku 3 lat i podejmują próby jazdy na klasycznym jednośladzie. Wybierając taki model, kieruj się podobnymi zasadami. Stopy muszą stabilnie spoczywać na pedałach, a podczas kręcenia kolana nie mogą zahaczać o kierownicę. Istotna jest pozycja małego rowerzysty – proste plecy i brak napięcia czy nadmiernego pochylenia ku przodowi.

Co jazda na rowerze wnosi do rozwoju dziecka?

Maluch przede wszystkim rozwija:

 • umiejętność utrzymywania równowagi,
 • zdolność koordynacji ruchowej – sprawne przemieszczanie się jednośladem wymaga współpracy całego ciała,
 • koncentrację – konieczne jest skupienie się na drodze, omijanie przeszkód i uważanie na innych ludzi,
 • pewność siebie i poczucie odpowiedzialności – jazda rowerem buduje samodzielność, daje bowiem dziecku możliwość podejmowania decyzji i panowania nad pojazdem.

Wybierz idealny rower dziecięcy

Do korzyści płynących z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać – budowanie kondycji, odporności i siły to najważniejsze z nich. Maluch osiąga je również podczas jazdy na rowerze. Szukasz jeździka drewnianego lub rowerka biegowego? Zajrzyj na toy4joy.pl i zachwyć się bogactwem asortymentu dla dzieci w różnym wieku. U nas znajdziesz także hulajnogi i inne pojazdy, które urozmaicą wolny czas oraz zmotywują Twoją pociechę do aktywności.