Jednym z akcesoriów, które z powodzeniem możesz dołożyć do wyprawki dla nowego członka rodziny, jest mata edukacyjna. To kolorowa, duża zabawka, która doskonale wspiera rozwój Twojego maluszka, a jednocześnie ułatwia rodzicom codzienną opiekę. Chcesz kupić matę edukacyjną dla swojego dziecka? Koniecznie przeczytaj!

Po co Twojemu dziecku mata?

Mata pozwala stworzyć przestrzeń do zabawy dla Twojego maluszka. Powstaje strefa jednocześnie miękka i stabilna, czyli bezpieczna. Jaki wpływ ma mata na Twoje dziecko? Są dwa rodzaje mat – miękkie, piankowe puzzle oraz maty uszyte z materiału z pałąkami i zabawkami. Te pierwsze są idealnym podłożem do zabawy. Możesz je rozkładać w dziecięcym pokoju lub salonie, czyli wszędzie, gdzie jest twarda podłoga. Drugie – ładnie zaprojektowane i wyposażone w ciekawe elementy, skutecznie przyciągają uwagę dziecka i zachęcają do ruszania. Producenci dbają, by były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, a tym samym rozwijały tak zwane małe umiejętności motoryczne Twojej pociechy oraz koordynację oko-ręka. Co to znaczy? Dziecko będzie ćwiczyło wyciąganie, podnoszenie się i chwytanie, aby zaspokoić swoją ciekawość i dotknąć jednej z zabawek zawieszonych na pałąku. Co więcej, jeśli mata ma wszyte elementy piszczące i szeleszczące oraz odblaskowe, zostaną pobudzone i poddane stymulacji również zmysły wzroku i słuchu Twojego maluszka. 

Mata – idealna w podróży

Maluszkowi łatwiej będzie przywyknąć do zmiany otoczenia, gdy będzie miał wokół siebie dużo znajomych przedmiotów oraz zabawki, które sprawiają, że czuje się bezpiecznie. Mata edukacyjna składana zajmuje niewiele miejsca, a pomoże Ci zadbać o komfort i dobre samopoczucie Twojej pociechy – potraktuj ją, jako obowiązkowy element wyposażenia na każdy wyjazd.

Od jakiego wieku mata?

Mata to świetny element wyprawki dla maluszka. Możesz kłaść na niej dziecko, oswajać je z nową powierzchnią i mieć pewność, że gdy macha rączkami lub nóżkami, jest w pełni bezpieczne. Od 3 miesiąca życia, gdy maluszek zaczyna interesować się otaczającym go światem, kolorowa mata z pałąkiem, będzie strzałem w dziesiątkę! Leżenie na niej będzie formą zabawy dla Twojej pociechy, da Ci również niezbędną chwilę dla siebie. Mata to uniwersalny przedmiot, który rośnie razem z dzieckiem. Wykorzystaj miękkie puzzle, jako higieniczny dywan. Bajecznie kolorowe maty z pałąkami to natomiast produkty, które na pewno spodobają się pociechom. Mata edukacyjna uczy, że zabawa w samotności jest równie fajna, jak w obecności i przy aktywnym udziale mamy lub taty.

Jaka powinna być idealna mata?

Szukasz maty edukacyjnej najlepszej dla Twojego dziecka? Twój wzrok przyciągają kolorowe modele uszyte z miękkiej tkaniny z pałąkami? To doskonały wybór dla maluszka od 3 miesiąca życia. Zdecyduj się również na miękkie puzzle, z których stworzysz matę o dowolnych wymiarach. To bezpieczne i solidne podłoże, na którym możesz zarówno położyć niemowlę, jak i posadzić nieco starsze dziecko. Pamiętaj, że mata zapewnia niezbędną izolację od posadzki, a co więcej, pianka jest higieniczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Czy wiesz, że malutkie dzieci najlepiej widzą kontrasty? Dlatego pierwsza mata dla Twojej pociechy to może być model z pałąkiem w kontrastowych kolorach. Dla maluchów, które mają już odruch chwytania, dobrą zabawą będzie dotykanie wszystkich zabawek przyczepionych do pałąka.

Podsumowując, idealna mata dla Twojego dziecka powinna być:

  • stabilna i bezpieczna, w tym wykonana z odpowiednich materiałów,
  • łatwa w utrzymaniu czystości,
  • kolorowa – może mieć różne wzory,
  • kontrastowa – szczególnie dla mniejszych dzieci,
  • wyposażona w pałąki i zabawki.

Radość dla dziecka

Zabawa na kolorowej macie, która szeleści i wydaje dźwięki, jest bardzo interesująca dla dziecka. Odpowiednio dobrana mata edukacyjna jest prostym, a jednocześnie efektywnym narzędziem do zabawy, które wspiera rozwój Twojego maluszka na różnych płaszczyznach. Dodatkową zaletą maty jest to, że rośnie wraz z dzieckiem – z piankowych puzzli mogą korzystać zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci.

Mata edukacyjna powinna znaleźć się w wyprawce, którą kompletujesz dla swojego dziecka. Wybierz ją sama lub wpisz na whislistę na Twój babyshower. Na pewno będziesz jej często używać, jako mama lub tata niemowlęcia, które szybko się rozwija i każdego dnia coraz bardziej zainteresowanego otaczającym światem.