Tworzenie własnych konstrukcji i stawianie pierwszych budowli to świetna zabawa dla każdego dziecka. Nie tylko sprawia dużo radości, lecz także przyczynia się do wspierania rozwoju maluszka i sprzyja kształtowaniu wyobraźni oraz myślenia logicznego. Wybierając pierwsze klocki dla dzieci, musisz kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa – elementy powinny być wystarczająco duże, aby Twoja pociecha ich nie połknęła, a także miękkie, co zapobiegnie bolesnym urazom. Zobacz, jakie klocki dla niemowląt kupić!

Pierwsze klocki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W wieku niemowlęcym maluszek nie ma jeszcze wystarczających umiejętności manualnych, aby swobodnie operować klockami i łączyć je, budując trwałe konstrukcje. Dlatego pierwsze zabawki tego typu mają postać interaktywnych kostek, które można układać na sobie. Są w nich umieszczone przeróżne elementy do manipulowania, przyciskania i przesuwania, co dodatkowo wzbudza zainteresowanie i potęguje motywację do zabawy. Intensywne kolory i atrakcyjne obrazki sprawiają, że maluszek z chęcią sięga po takie klocki i poznaje zasadę ich ustawiania, a także zależności pomiędzy wielkościami czy ciężarem.

Chcąc mieć pewność, że klocki dla dzieci będą bezpieczne dla najmłodszych, zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania – zdecydowanie lepszym wyborem niż drewno jest trwałe tworzywo sztuczne lub miękka guma. Nimi Twoja pociecha nie zrobi sobie krzywdy, nawet jeśli przypadkiem się uderzy. Poza tym są one lekkie, więc łatwiej je podnosić i przestawiać,
  • kolory – żywe przykuwają wzrok, a jeśli postawisz na kontrastowe odcienie, możesz mieć pewność, że maluch zwróci na nie uwagę. Pastelowa, blada kolorystyka sprawdzi się w starszym wieku – dla niemowlaka lepiej wybierać wyraziste barwy,
  • wzornictwo – nie musisz ograniczać się do jednolitych klocków dla dzieci. Na wielu zabawkach są nadrukowane ciekawe motywy graficzne: mogą to być zwierzątka, litery i cyfry, a także bajkowi bohaterowie. Są one dodatkowymi elementami wzbudzającymi zainteresowanie,
  • wymiary – klocki dla niemowląt nie mogą być za małe, ponieważ dzieci w tym wieku często wkładają wszystko do buzi. Aby zapobiec ryzyku połknięcia, wybieraj duże elementy. Maluch z łatwością chwyci je w rączkę i ustawi w dowolnym miejscu.

Klocki dla dzieci – kolorowe elementy do tworzenia konstrukcji

Nieco starsze pociechy – około dwuletnie – mogą już próbować stawiać bardziej zaawansowane konstrukcje. Drewniane klocki dla dzieci w tym wieku to dobry wybór. Są stabilne, mają zróżnicowane formaty i nie wymagają wpinania, dlatego bez trudu można tworzyć z nich fantazyjne budowle. Z takimi zabawkami Twoja pociecha ma okazję poznać podstawowe kolory i kształty, dokonywać sortowania i uczyć się podstaw liczenia. Ciekawym pomysłem jest zakup klocków w wiaderku z otworami – nie tylko pomoże ono zachować porządek, ale umili zabawę i nieco ją uatrakcyjni.

Dla przedszkolaków doskonałym pomysłem są zestawy Lego Duplo – można wybrać tematyczne kolekcje, z których buduje się określone konstrukcje zgodnie z załączoną instrukcją. Oczywiście dla małych dzieci jest ona przygotowana w taki sposób, aby kolejne kroki były przedstawione jak najbardziej czytelnie i przystępnie. Dzięki temu maluch ma szansę odkryć w sobie pasję do konstruowania i tworzenia bardziej skomplikowanych budowli.

Połącz budowanie z aktywnością ruchową – klocki w wózeczku do ciągnięcia

Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha rozwijała umiejętność samodzielnego chodzenia, podaruj jej klocki w wózku do ciągnięcia na sznurku. Można umieścić je w wyprofilowanych przegródkach i przewieźć do innego pomieszczenia. Mają one na sobie wytłoczone liczby, co ułatwia dziecku ich segregowanie i wspomaga naukę poznawania cyferek. Z takich klocków niemowlak zbuduje wieżę, która podczas wywracania nie zrobi mu krzywdy – elementy są bowiem wykonane z wysokiej jakości plastiku i mają zaokrąglone kanty. Długi sznurek pozwala na swobodne ciągnięcie wózeczka bez potykania czy uderzania o stópki – to świetna zabawa, która nigdy się nie nudzi!

Dlaczego warto podarować dziecku klocki w wieku niemowlęcym?

Zalet korzystania z klocków jest wiele, dlatego nic dziwnego, że cieszą się one dużą popularnością. Co wnoszą do rozwoju Twojego dziecka? Przede wszystkim wspierają:

  • koordynację wzrokowo-ruchową – współpraca ręki z okiem jest niezbędna, aby stworzyć budowlę, nawet jeśli składa się ona jedynie z kilku elementów,
  • umiejętność skupienia uwagi – maluch musi się skoncentrować, żeby powstała konstrukcja była stabilna i nie wywróciła się po kilku sekundach,
  • wyobraźnię – bawiąc się klockami, można odkryć potencjał, jaki drzemie we własnych pomysłach i podejmować pierwsze próby realizowania ich w rzeczywistości,
  • myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe – klocki dla dzieci pomagają odnaleźć się w świecie zależności i uczą, jak przewidywać rezultaty zdarzeń.

Chcesz wspierać rozwój swojej pociechy od najmłodszych lat? Postaw na klocki dla niemowlaków i ciesz się wspólną zabawą razem z malcem!