Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas, żeby rozpocząć naukę czytania? Lepiej zostawić to zadanie nauczycielom w przedszkolu lub szkole, czy może są jakieś sposoby, żeby przygotować do tego dziecko w domu? Pamiętaj, że Twoja pociecha ma czas na opanowanie tej umiejętności – pośpiech i naciski mogłyby ją zrazić, dlatego nic na siłę. Jeśli jednak widzisz, że maluch interesuje się książeczkami i literkami, warto spróbować. Pomogą Ci w tym zabawki edukacyjne! Poznaj kilka sposobów na naukę czytania w formie świetnej zabawy.

Naucz czytać niemowlaka – to możliwe!

Czy nauka czytania niemowlaka jest możliwa? Wydaje się to zaskakujące, ale... tak! Pozwala na to metoda Domana. Stworzono ją z myślą o najmłodszych dzieciach. Wymaga co prawda sporego zaangażowania rodzica, lecz pomoce edukacyjne zrobisz samodzielnie niskim kosztem. Wystarczą białe karty, na których zapisujesz całe wyrazy – najlepiej na czerwono lub czarno, aby uzyskać odpowiedni kontrast. Nauka polega na pokazywaniu serii słów i ich głośnym wypowiadaniu. Takie powtarzanie utrwala w pamięci dziecka obraz i dźwięk, dzięki czemu maluszek zaczyna rozpoznawać słowa, co zaprocentuje w przyszłości – znacznie ułatwi czytanie.

Wybierając tę metodę, unikasz konieczności wprowadzania nauki poszczególnych literek, głoskowania i sylabizowania. Co ciekawe, pokazywanie kart musi być szybkie i dynamiczne, aby nie znudzić maluszka. Należy zmieniać wyrazy, a także rozbudowywać je do całych zdań. Oczywiście bardzo ważne jest, aby nie zmęczyć niemowlaka – trzeba zwracać uwagę, czy wykazuje on zainteresowanie pokazywanymi słowami. Pamiętaj, że najważniejsza jest dobra zabawa, dlatego nie zmuszaj maluszka do nauki, jeśli widzisz, że ma gorszy dzień.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt – od nich warto zacząć zabawę w czytanie!

Istnieje również kilka innych sposobów, aby przygotować dziecko do nauki czytania. Pomagają w tym zabawki edukacyjne dla niemowląt – są one tworzone z myślą o stymulowaniu rozwoju maluszków. Warto sięgnąć po gadżety ułatwiające zapoznanie z alfabetem. To pierwszy etap edukacji polonistycznej. Co prawda rozpoczyna się on dopiero w przedszkolu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć do niego już niemowlaka. Jak nauczyć swoją pociechę literek?

Oto edukacyjne zabawki, które Ci w tym pomogą:

  • piramida edukacyjna z książeczką – to produkt dedykowany maluchom od pierwszego roku życia. Zawiera dziesięć kartonowych klocków, na których widnieją litery i odpowiadające im obrazki. Można zbudować z nich wieżę wysoką na 95 cm, co jest świetną frajdą dla dzieci. W komplecie otrzymasz książeczkę z podpisanymi obrazkami – wykorzystaj ją do nauki czytania globalnego,
  • magnetyczne literki – to propozycja dla Ciebie, jeśli lubisz proste zabawki edukacyjne – 2 lata to odpowiedni moment, aby podarować dziecku kolorowe litery z magnesami. Przypniesz je do tablicy, ściany pomalowanej farbą magnetyczną lub lodówki. Maluch może układać z nich swoje pierwsze słowa, a także odczytywać wyrazy ułożone przez Ciebie. Dodatkowo uczy się kolorów,
  • drewniane koraliki – wykorzystasz je podobnie, jak magnetyczne literki, jednak zamiast przypinania, zadaniem maluszka jest ich nawlekanie na sznurek. Takie edukacyjne zabawki dla dzieci warto podarować nie tylko dziewczynkom! Również chłopcy ucieszą się z możliwości tworzenia własnej biżuterii, przy okazji ucząc się alfabetu, tworząc proste słowa i... ćwicząc małą motorykę,
  • puzzle z alfabetem – jak zapoznać dziecko z literami? Pomoże Ci w tym długi – mający aż 3 metry – pociąg! Składa się z 23 wagoników, a na każdym z nich znajduje się zabawny obrazek i litera. To atrakcyjny sposób na naukę abecadła oraz ciekawe spędzenie wolnego czasu,
  • książeczka z naklejkami i zestawem puzzli – aby utrzymać uwagę maluszka na najwyższym poziomie i zapobiec znudzeniu, wybieraj edukacyjne zabawki dla dzieci, które są atrakcyjne i różnorodne. Taki właśnie jest ten produkt – Twoja pociecha może zająć się układanką, przyklejać naklejki lub kolorować.

Jak nauczyć czytać starsze dziecko?

Jeśli masz w domu przedszkolaka, zabawki dla niemowlaków nie zdadzą egzaminu. Ciekawym pomysłem są gry edukacyjne – przykładem może być zestaw gier „Zabawa w czytanie”. Zawiera on 6 różnych propozycji, które w atrakcyjny sposób wprowadzają malca w świat liter. Zadaniem dziecka jest łączenie sylab w taki sposób, aby powstało słowo – najpierw poznaje ono sylaby, a później tworzy z nich pierwsze wyrazy. Dzięki temu zaczyna pojmować zasady czytania, co znacznie ułatwia dalszą naukę.

Szukasz zabawek edukacyjnych do nauki czytania? Wybierz najlepsze gadżety dla swojej pociechy!

Zastanawiasz się, gdzie kupić zabawki edukacyjne dla niemowlaka? Zajrzyj do internetowego sklepu Toy4Joy i zachwyć się bogactwem wyboru. Znajdziesz tam gadżety nie tylko dla najmłodszych. To propozycje także dla przedszkolaków i uczniów – kreatywne, muzyczne, konstrukcyjne, drewniane, interaktywne oraz zachęcające do aktywności. Sprawdź obszerny asortyment i podaruj swojemu dziecku doskonałe produkty w niskich cenach!