Lalka to jedna z najpopularniejszych zabawek dla najmłodszych. Przedmiot ma długą historię – od kilku wieków towarzyszy noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom. Obecnie producenci i rodzice są bardzo świadomi i szukają zabawek, które będą wspierały rozwój dziecka. Czy pomimo dużej konkurencji lalka wciąż pozostaje dobrym pomysłem na prezent? Podpowiadamy, od jakiego wieku dzieci bawią się lalkami i czy taką zabawkę można podarować niemowlakowi.

Czy niemowlak bawi się lalką?

Dzieci poniżej 3 roku życia nie bawią się jeszcze w odgrywanie scenek, dlatego lalka jest dla nich przede wszystkim przytulanką. To ulubiona zabawka, którą mogą dotykać, nosić i przytulać. Wielu dzieciom lalka zapewnia niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Maluchy śpią ze swoimi ukochanymi towarzyszkami oraz zabierają je do żłobka, by przetrwać trudne momenty rozłąki z mamą. Możesz kupić lalkę dla niemowlaka, a  dziecko na pewno ucieszy się z ładnej przytulanki. Pamiętaj jednak, by starannie przygotować się do zakupu. Lalka – zabawka dla niemowlaka powinna mieć kilka ważnych cech.

Jakie cechy powinna mieć lalka dla niemowlaka?

Wybierając lalkę dla maluszka, sprawdź, czy jest wykonana z trwałego materiału. Zwróć również uwagę na masę i rozmiar lalki. Niemowlak nie ma jeszcze tyle siły, by swobodnie chwytać dużą zabawkę i przenosić ciężkie przedmioty. Dlatego idealna przytulanka powinna być niewielka i lekka. Idealnie sprawdzi się wykonana z bezpiecznego tworzywa i nieiwelka lalka kąpielowa Baby Born, którą maluszek będzie mógł myć i owijać kocykiem. Pamiętaj, że wiek postaci i jej wygląd mają znaczenie dla psychicznego rozwoju maluszka. Znajdź zabawkę, która jest bobasem. Niemowlęta niechętnie bawią się lalkami, które są kopiami dorosłych. Co więcej, takie lalki mają bardzo dużo małych elementów i nie jest bezpiecznie dawać je dzieciom. Wybierz produkt, który przedstawia postać o przyjemnym wyrazie twarzy. Niektóre lalki mają niefortunnie odwzorowaną twarz i ich wygląd może zniechęcić dziecko do zabawy, a nawet je przestraszyć! Dziecko będzie zabierało swoją lalkę-przytulankę w różne miejsca. Dlatego ważne, by była uszyta z przyjemnego materiału i nadawała się do prania pralce. Regularne odkażanie zabawki pozwoli rodzicom zachować standardy higieniczne. Oto najważniejsze cechy, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli planujesz kupić lalkę dla niemowlaka:

  • trwałość tworzywa,
  • wielkość i masa,
  • wiek i wyraz twarzy,
  • rodzaj materiału,
  • możliwość prania w pralce.

Nasi klienci często pytają, czy zwykła lalka to odpowiedni prezent dla małego dziecka. Czy maluch się nią nie znudzi? Dlatego zastanawiają się nad zakupem nowoczesnej lalki interaktywnej. Czy to dobry pomysł?

Czy lalka interaktywna sprawdzi się, jako prezent dla niemowlaka?

Producenci oferują lalki, które otwierają oczy, wydają dźwięki, śpiewają i komunikują się z dzieckiem na przykład zabawki z serii Baby Born. Interaktywne produkty są doskonałym urozmaiceniem, szczególnie gdy dziecko dużo czasu spędza samo. Lalkę interaktywną możesz natomiast podarować starszemu dziecku. Pamiętaj, że niemowlę nie potrzebuje jeszcze tylu bodźców, co cztero- lub pięciolatek. Lalka, która wydaje dużo dźwięków, może wręcz mieć negatywny wpływ na samopoczucie Twojego maluszka. Szmaciana, miękka zabawka pozostawia duże pole do wyobraźni, a Twoja pociecha może się nią bawić dokładnie tak, jak ma na to w danej chwili ochotę.

Czy warto kupić lalkę dla chłopca?

Dość kontrowersyjna pozostaje kwestia, czy lalka to dobry pomysł na prezent dla chłopca. W Skandynawii, gdzie standardy wychowania już dawno uległy zmianie, nikogo nie dziwi widok chłopca z lalką. W Polsce taki obrazek wciąż może wzbudzać kontrowersje. Jeśli Twój synek lubi bawić się lalkami, pozwól mu na to! Po pierwsze, zabawa ma być dla dziecka przyjemnością, a po drugie, opieka nad lalką wpływa na rozwój instynktu opiekuńczego i empatii. Maluch, który zajmuje się lalką, może być w przyszłości bardziej troskliwym bratem lub ojcem!

Lalka to dobry pomysł na prezent dla niemowlaka pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dopasowana do wieku i potrzeb dziecka. Przy zakupie pamiętaj, aby zwrócić uwagę na najważniejsze cechy dotyczące wykonania i wyglądu lalki. Jeśli masz wątpliwości, jaka lalka będzie najlepsza dla dziecka, skontaktuj się z naszymi doradcami. W sklepie toy4joy.pl pomagamy klientom wybierać piękne lalki dopasowane do wieku pociechy!